
Regimul preşedintelui Viktor Ianukovici a anunţat vineri că i-a eliberat pe toţi cei 234 de protestatari arestaţi în timpul violenţelor de luna trecută, iar aceştia au eliberat ieri clădirile din Kiev, inclusiv primăria, pe care le ocupaseră în ultima vreme. În pofida acestor gesturi, situaţia din Ucraina este însă departe de a fi pacificată, în condiţiile în care opoziţia controlează în continuare aproape întreg vestul ţării. Ucraina se transformă într-un teren de confruntare între Vest şi Rusia, iar americanii au revenit în joc.
Sub preşedintele Obama, Statele Unite au adoptat o poziţie care poate fi caracterizată drept „reţinută” faţă de estul Europei şi fostele state sovietice. Dacă în mandatul preşedintelui Bush Statele Unite au susţinut extinderea NATO şi a Uniunii Europene spre est şi apoi au susţinut activ revoluţiile colorate din Ucraina şi Georgia, nimic de acest fel nu s-a întâmplat în mandatul Obama, care a avut o abordare pragmatică faţă de întreaga regiune şi a lansat celebrul concept al „resetării” relaţiilor cu Rusia după îngheţul provocat de războiul din Georgia.
Celebra conversaţie surprinsă de microfoanele lăsate deschise dintre Obama şi Dmitri Medvedev, în care primul îi cerea celui de-al doilea să-i transmită lui Vladimir Putin că în al doilea mandat este dispus să facă mai multe concesii în privinţa scutului antirachetă, părea să sugereze că preşedintele american era dispus să meargă mult mai departe în privinţa unei apropieri de Rusia. Dar nu chiar atât de departe cât ar fi vrut Putin.
Ca pe vremea lui Stalin
Putin şi-a început cel de-al treilea mandat la Kremlin în martie 2012, cam în aceeaşi perioadă în care Obama îl trimitea la Moscova în funcţia de ambasador pe […]
Citiți continuarea articolului aici: http://www.romanialibera.ro/actualitate/europa/ucraina-si-sfarsitul-resetarii-relatiilor-americano-ruse-326183.html


