Un bărbat s-a spânzurat în Centrul de migranți de la Horia, de lângă Arad, cu cureaua de la pantaloni. Bărbatul de 40 de ani a ajuns la Arad în luna octombrie, fiind luat în custodie publică prin ordonanţa procurorului desemnat din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti. El a a intrat ilegal în România, în luna mai a anului trecut, cu un paşaport lituanian fals. Ulterior, bărbatul a declarat că este cetățean rus, dar nu a putut confirma cu acte acest lucru. El urma să fie expluzat din România. În dimineața zilei de 2 ianuarie, a fost găsit spânzurat în camera sa. Bărbatul nu suferea de vreo boală și după primele cercetări, nu au fost descoperite urme de violență pe corpul său. Corpul neînsufleţit al migrantului a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Arad, pentru autopsie.
În cadrul Centrului de migranți de la Horia au existat în ultimii ani mai multe probleme, inclusiv legate de modul în care au fost tratați migranții. Deși au fost demarate mai multe anchete, rezultatele lor nu au fost făcute publice.



