Un turc ascuns pe osia unui TIR a fost depistat de polițiștii de frontieră de la Nădlac

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac – Nagylak au depistat un cetățean turc care a încercat să iasă ilegal din ţară ascuns pe osia unui autotren. La P.T.F Nadlac – Nagylak s-a prezentat pentru a ieşi din ţară un cetăţeanl turc în vârstă de 39 de ani, conducând un ansamblu de vehicule format din cap tractor și remorcă şi care transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, roşii din Turcia pentru o societate comercială din Germania. În urma controlului efectuat asupra autovehiculului, polițiştii de frontieră au descoperit un bărbat ascuns pe osia remorcii mijlocului de transport.
În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că individul este un cetăţean turc în vârstă de 24 de ani. Tânărul a declarat că a recurs la această metodă deoarece dorea să ajungă într-un stat din Spaţiul Schengen și nu îndeplinea condițiile legale pentru a călători într-un stat din vestul Europei. Șoferul TIR-ului a declarat că nu știa că tânărul său conațional este ascuns sub camion.
Poliţiştii de frontieră i-au întocmit turcului de 24 de ani acte de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, iar şoferului turc pentru complicitate la tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale ce se impun.

Răspunde

Introduceți comentariul
Introduceți numele dumneavoastră aici