Dorin Stanca, vicepreşedinte PNL Arad: „Dezvoltarea firmelor românești trebuie să devină o prioritate pentru Guvern”

Dorin Stanca, vicepreședinte PNL Arad a arătat că dezvoltarea firmelor româneşti trebuie susţinută de Guvernul României. „Într-o piață de afaceri atât de volatilă și în perioada în care mediul de afaceri duce greul economiei naționale, trebuind să suporte toate măsurile unui guvern iresponsabil care nu este preocupat de investiții, ar trebui să ne preocupe sprijinirea companiilor cu capital autohton. Exista tentaţia de a privi apreciativ mai mult spre companiile multinaţionale datorită brandului şi mărimii acestora. Posibilele plecări din țară a unor firme multinaţionale datorită faptului că România îşi pierde treptat avantajul de piaţă low-cost în favoarea unor zone mai puţin dezvoltate ale lumii, pot crea mari presiuni atât asupra autorităților, cât și asupra angajaților, deoarece există teama de a-și pierde locul de muncă”, a declarat Dorin Stanca. Vicepreședinte PNL Arad spune că în Arad, investitorii locali ar trebui sprijiniţi. „Astfel, atenția noastră, a tuturor, ar trebui îndreptată către societățile cu capital românesc, dar mai ales către societățile cu capital local. Oamenii de afaceri din Arad constituie coloana vertebrală a orașului nostru, deoarece investitorii străini vin și pleacă, însă oamenii de afaceri din orașul nostru vor rămâne aici indiferent de fluctuațiile societății. Tocmai din acest motiv, capitalul local trebuie protejat. Capitalul local, afacerile locale și stabilitatea lor reprezintă un indiciu privind sănătatea economiei locale, or îndepărtarea sau văduvirea capitalului local înseamnă sinucidere economică. Investitorul român nu închide afacerea şi nu se mută în altă ţară atunci când strategia globală, oportunitatea sau costurile se schimbă. Pentru un investitor local toată afacerea este construită în jurul clientului şi consumatorului de aici. Din păcate, puţini înţeleg importanţa societăţilor mici şi mijlocii pentru stabilitatea economiei. E nevoie de o schimbare a percepţiei asupra societăţilor cu capital românesc. Capitalul autohton ar trebui să primească o atenţie cel puțin egală cu cel străin”, a declarat Dorin Stanca. Vicepreședinte PNL Arad spune că în strategia Guvernului României, o atenţie mult mai mare ar trebui acordată firmelor româneşti.„Consider că firmele româneşti trebuie să beneficieze de o strategie guvernamentală care ar constitui un motor al dezvoltării lor şi implicit, o capacitate sporită de obţinere a valorii adăugate. Politica economică românească actuală este de o indiferenţă vizibilă faţă de destinul firmelor autohtone. Consider că dezvoltarea firmelor autohtone trebuie să devină o prioritate pentru Guvern. Întoarcerea cu faţa către firmele româneşti ar trebui sa devina un laitmotiv al politicilor economice ale factorilor responsabili pentru a nu ne trezi ca ajungem un stat denaţionalizat ajungând la stadiul de neocolonialism,” a declarat Dorin Stanca, vicepreședinte PNL Arad.