Un nou traseu politic pentru Adrian Faur: din pretendent ALDE, devenit consilier local PSD, ajunge potențial candidat PNL la Primăria Târnova

Adrian Faur și-a dat demisia din PSD și a trecut la PNL, după ce trei ani de zile a fost consilier local social-democrat în Consiliul local Târnova și un susținător al primarului PSD, Emilia Ignișca. Surse din partid spun că Faur va fi candidatul liberal la Primăria Târnova.
Analizând însă profilul politic al lui Adrian Faur, acesta arată clar că este un veritabil traseist politic. A plecat de la liberali, a „iubit” PSD, pentru ca acum să se întoarcă tot la liberali. Adrian Faur a fost lansat în anul 2019 ca și candidat de primar de către ALDE și la vremea respectivă critica de zor administrația Farcașiu, care era în realitate o administrație liberală în comuna Târnova. În 2020, la alegerile locale, Faur era deja în echipa PSD și a fost ales consilier local pe listele PSD. Cei din zonă știu însă cât și-a dorit acesta o candidatură la Primăria Târnova. Trei ani de zile a fost consilier local PSD în Consiliul local Târnova. Pe contul său de socializare se regăsesc numai laude la adresa primarului Emilia Ignișca și a realizărilor acesteia. Cu toate că doar cu câteva zile în urmă o lăuda pe primăriță, Adrian Faur își motivează demisia: „Astăzi mi-am dat demisia din funcția de consilier local al comunei Târnova și din PSD. Am constatat că PSD nu este o soluție de viitor pentru Târnova. Eu îmi doresc să construiesc o echipă ambițioasă, cu oameni de acțiune, care să pună umărul la dezvoltarea comunei noastre. Sunt multe lucruri de făcut, ne uităm în jurul nostru la localități care nu au primari PSD și vedem cum reușesc să acceseze fonduri, să ducă bani pentru oamenii din comunitate. Asta vreau să se întâmple și la Târnova, mult mai puțină luptă politică și mult mai multă grijă față de oameni”.
Ipocrizia fostului pretendent ALDE la Primăria Târnova, ales consilier local pe listele PSD, este demonstrată chiar de fostul său coleg social-democrat, consilierul județean Cornel Lucaci. „Adrian Faur, consilier local în comuna Târnova a decis să părăsească „politica păguboasă a PSD” și să înceapă un nou proiect. Asta, după ce timp de 3 ani a ocupat un post de consilier local, ales pe listele PSD. A ajuns la PSD după ce, cu un an înaintea alegerilor a fost lansat oficial ca și candidat al ALDE pentru funcția de primar. Acum plimbărețul consilier Adrian Faur, după 3 ani constată că politica PSD pentru Târnova la care se presupune că și-a adus contribuția, nu are viitor. Nici primarul Emilia Ignișca pe care a lăudat-o în numeroase postări pe Facebook, nu mai este potrivită cu opțiunile consilierului traseist. Acum, Adrian Faur critică conducerea Primăriei că nu accesează bani europeni. În 22 Martie, același Adrian Faur dădea share unei postări a primăriței care anunța „Proiecte europene pentru școlile si grădinițele din comuna noastră”. În 9 Mai, altă postare, despre accesarea de fonduri PNRR. Și lista poate continua cu postări ale lui Adrian Faur despre fonduri accesate de comuna Târnova. Când a avut dreptate Adrian Faur, atunci când lăuda sau acum când se face că uită de fondurile accesate de echipa din care a făcut și el parte? Se aude că Adrian Faur a ales din nou să schimbe barca, să uite de cei cu care a câștigat primăria comunei și să se alăture altui partid, PNL, cel pe care în 2019 îl critica de zor la fel ca și pe primarul de atunci, Florin Farcașiu. Acum când Farcașiu a ieșit din cărțile PNL, iată soluția: Adrian Faur, mare caracter, mare traseist, mare trădător. Asta dacă nu cumva până anul viitor, așa cum îi stă în obicei, se va răzgândi din nou. Atunci când este vorba despre Adrian Faur, orice este posibil”, a postat consilierul județean social-democrat Cornel Lucaci pe contul său de Facebook

Răspunde

Introduceți comentariul
Introduceți numele dumneavoastră aici