Fata de 14 ani care a bătut în curtea Școlii Gimnaziale Pilu o elevă de 12 ani până a băgat-o în spital, se află sub control judiciar.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu-Criş au dispus măsura controlului judiciar pe o perioadă de 45 de zile împotriva lui R.N.D., cercetată sub aspectul comiterii infracţiunii de lovire sau alte violenţe.
Din probatoriul administrat în cauză a rezultat că în data de 01.10.2025, în jurul orelor 07:45, fata de 14 ani, în timp ce se afla în curtea Şcolii Gimnaziale Pilu, pe fondul unui conflict spontan, i-a aplicat lui I.N.C. în vârstă de 12 ani, mai multe lovituri cu pumnii la nivelul capului şi a tras-o de pă. Fata de 12 ani a căzut la pământ și și-a pierdut cunoştinţa. Acesteia i-au fost cauzate leziuni traumatice care necesită 12-14 zile de îngrjiri medicale conform certificatului medico-legal emis de SJML Arad.
Cercetările continuă în vederea lămuririi tuturor împrejurărilor de fapt şi a stabilirii răspunderii penale ale tinerei bătăușe.


