A trebuit să fie accidentat un copil ca să fie luate măsuri în cazul Palatului Copiilor. Clădirea este veche, este retrocedată, în timp ce cea nouă zace nefinalizată de ani de zile. Practic, activitățile de la Palatul Copiilor se suspendă. Până când? Până când Guvernul Bolojan va aloca banii necesari finalizării noii construcții.
În urma incidentului petrecut în data de 15.10.2025, în incinta Palatului Copiilor din Municipiul Arad, când o fetiță a fost accidentată de o faianță care a căzut, Prefectul Județului Arad, Mihai Pașca, a luat legătura cu reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Arad și ai Inspectoratului Județean în Construcții Arad. Au fost luate următoarele măsuri:
1. Suspendarea tuturor activităților desfășurate în cadrul Palatului Copiilor Arad și clarificarea circumstanțelor incidentului;
2. Concentrarea tuturor eforturilor instituționale pe obiectivul finalizării lucrărilor la noul sediu al Palatului Copiilor și reluarea activităților în noua locație în condiții legale și de siguranță pentru copii;
3. Efectuarea unui control de către Inspectoratul Județean în Construcții Arad pentru verificarea prevederilor legale privind urmărirea comportării în exploatare a construcției la vechiul sediu de pe Bulevardul Revoluției.
„Siguranța copiilor este absolut prioritară. Incidentul produs este regretabil și este important să ne asigurăm că astfel de situații nu se vor mai putea produce. Ne pare rău pentru întreruperea activităților copiilor în această perioadă care sperăm să fie cât mai scurtă, însă îi asigurăm pe ei, și pe părinții lor, că această măsură a fost luată pentru siguranța lor, care e prioritară”, a declarat Prefectul Județului Arad, Mihai Pașca.
Acasă Actualități Este oficial: activitățile de la Palatul Copiilor sunt suspendate până când Guvernul...



