
Aradul sigur pe care ni l-au promis în campania electorală cei care au și câștigat Primăria Aradului, a rămas doar o promisiune. Hoții intră în case peste bătrâni pentru a le fura lucrurile. Un caz recent a avut loc în urmă cu câteva zile. Un bărbat, recidivist, a intrat noaptea în casă peste un bătrân de 85 de ani ca să-l fure. Bătrânul l-a prins pe hoț. Acesta a reușit să scape, dar a fost reținut de polițiști a doua zi.
În noaptea de 26/27.01.2026, în intervalul orar 02:40–04:45, prin forţarea uşii de acces cu un corp contondent, R.M., recidivist, a intrat în casa unui bătrân în vârstă de 85 de ani, situată pe raza municipiului Arad, cu intenţia de a fura. În timp ce căuta bunuri în dulapul din dormitor, hoțul a fost auzit de bătrân, care l-a prins. În data de 30.01.2026, Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Arad cu propunerea de luare a măsurii arestării preventive față de R.M., propunerea fiind admisă, pe numele acestuia fiind emis un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile



