Un fotbalist la un pas de moarte într-un meci la Moneasa

art.smurdUn meci de fotbal care s-a desfășurat la Moneasa, se putea termina tragic: un jucător a a fost la un pas de moarte pe teren.
Plutonier Eugen Papoi, plt. Vasile Raţ şi plt. Florin Deliman, subofiţeri operativi încadraţi pe autospeciala SMURD din Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Vasile Goldiş” Arad, Şecţia Sebiş, Garda de intervenţie nr.1 Sebiş, în timpul liber activează ca jucători amatori de fotbal la echipa Minerul Moneasa, în Liga V-a a județului Arad. În timpul desfăşurării unui meci de fotbal, unuia dintre jucătorii echipei adverse, în vârstă de 43 ani, i s-a făcut rău intrând în stop cardio – respirator. Cei trei subofiţeri, în conformitate cu procedurile învăţate pe timpul antrenamentelor şi cu experienţa din timpul intervenţiilor, au executat pe rând manevre de resuscitare aproximativ 30 de minute până la sosirea echipajului de la ambulanţă şi a elicopterului SMURD. Datorită profesionalismului celor trei care au început de urgenţă manevrele de resuscitare, pacientul şi-a revenit din stopul cardio-respirator, fiind predat în viaţă către echipajul SAJ şi mai apoi către elicopterul SMURD care l-a transportat la U.P.U Arad.