Primăria Municipiului Arad va fi partenerul Federației Române de Tenis pentru organizarea întâlnirii de Cupă Davis dintre echipele României și Sloveniei, care se va desfășura în perioada 4-6 martie 2016. Propunerea a venit din partea primarului Aradului, Gheorghe Falcă. În urma discuțiilor avute de către edil cu președintele Federației Române de Tenis, George Cosac, Aradul a fost ales ca gazdă a competiției. Aradul este orașul românesc unde există cel mai mare număr de terenuri de tenis raportat la numărul de locuitori. Din echipa de Cupă Davis a României face parte și jucătorul arădean Marius Copil (nr.165 ATP).



