Focar de trichineloză la Ususău

Peste 50 de persoane au ajuns în ultimele zile cu trichineloză la Spitalul Județean Arad. O femeie de 61 de ani din Ususău a murit, iar soțul său se află în stare gravă, iar medicii sunt rezervați când vorbesc despre șansele de supraviețuire ale bărbatului.
Cei internați în Spitalul Județean au consumat în urmă cu câteva săptămâni carne de porc din gospodărie, fără să o ducă la analize. Direcția de Sănătate Publică a identificat la Ususău un focar de trichineloză. Surse din cadrul instituției spun că numai din Ususău au fost identificate 40 de persoane care s-au prezentat la spital, dintre care 24 au fost internate. Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor a demarat o anchetă în acest caz, însă nu au mai găsit probe pentru a le recolta deoarece carnea din porcul tăiat a fost consumată.