Adrian Alda: S-a găsit soluția pentru a pregăti tinerii care vor să lucreze în agricultură

Deputatul PSD Adrian Alda aduce o veste bună pentru fermierii arădeni. Pe lângă creșterea salariului minim în agricultură prin aplicarea unui model inovativ de reducere a impozitelor și contribuțiilor, s-a găsit soluția pentru a avea forță de muncă bine calificată în acest domeniu.
„Așa cum a promis, PSD se ține de cuvânt și este alături de fermieri. Creșterea salariului minim din agricultură și industria alimentară și scutirea și reducerea de taxe și impozite au fost un pas important pentru agricultura românească, dar și pentru cea arădeană. Modelul special de salarizare va rezolva o problemă cu care se ocupă fermierii, și anume cea a lipsei forței de muncă. Dar, agricultura are nevoie de forță de muncă calificată. PSD a găsit soluția și în acest caz. Ministerul Agriculturii a stabilit un parteneriat cu Ministerul Educației pentru a avea o tutelă comună asupra liceelor agricole. Este nevoie de implicare constantă pentru ca tinerii din mediul rural în special să fie atașați de pământ și de agricultură. Pentru a performa în acest domeniu, este nevoie de alegerea liceelor de profil. În agricultură munca nu este deloc ușoară, dar îți poate aduce mari satisfacții dacă este efectuată corect. Agricultura românească are nevoie de specialiști, iar tinerii vor putea să se specializeze pentru a putea munci și a avea ferme moderne și performante”, a declarat deputatul PSD Arad Adrian Alda, vocea fermierilor arădeni.