Senatorul Mihi Fifor a postat pe contul său de Facebook un pamflet prin care atacă modul în care liberalii arădeni conduși de Gheorghe Falcă aruncă bani publici pe așa-zise manifestări culturale înghesuite în campania electorală în care primarul candidează pentru un post de europarlamentar. Ultima găselniță este Festivalul Florilor care, ciudată coincidență, se suprapune exact pe perioada alegerilor și care, tot coincidență, este popularizat de echipa lui Falcă. „Ce sa vezi, infloreste Aradul…Fix in campanie electorala. Nici nu mai stii cum sa gestionezi avalansa de oferte culturale…Festivalul berii, Raliul Aradului, Festivalul Florilor…Toate in ultima saptamana a campaniei, toate pe sume colosale, bani cat sa faci orice altceva, macar si un parc, care sa semene cat de cat a parc. Dar din investitii e un pic mai greu sa sifonezi banii publici. Merge mai lesne din minunate proiecte culturale, inghesuite in plina campanie, poate, poate ii mai spala un pic imaginea botita lui Falca. Mita electorala mascata? Poate ca da, poate ca nu. Nici nu cred ca mai conteaza…
Deocamdata, Giani si-a “tras” flori. Festival al florilor, ca sa fie bine, sa nu fie rau. Din bani multi de la buget, asa cum le place PNL-istilor de la Arad. Ce sa spunem… flori, conducte, raliuri, santiere care nu se mai termina vreodata, bere, studii de fezabilitate peste studii de fezabilitate, lucrari de mantuiala, excendent bugetar de peste 168 de milioane de lei… toate garnisite cu ranjetul ipocrit si dispretuitor, de jupan, al lui Falca. Care, desigur, iubeste Aradul… atat de mult, ca l-ar lua acasa. Pe tot. Ma rog, ce-a mai ramas din el. Acesta este, desigur, un pamflet”, a scris senatorul Mihai Fifor pe contul său de Facebook.
Așa că, Aradul mai cheltuie niște bani publici pentru ca Gheorghe Falcă, candidatul PNL pe listele la europarlamentare să ajungă mai aproape de leafa de 30.000 de euro pe lună.



