Atenție arădeni: ANAF nu dă emailuri că vă rambursează impozitele

O nouă țeapă în numele ANAF circulă pe Internet: se primesc emailuri false prin care oamenilor li se comunică că ar beneficia de o rambursare de impozite de la ANAF.
ANAF atenționează contribuabilii cu privire la o nouă campanie de emailuri false (email spoofing*) transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt înștiințați că „au dreptul la rambursare datorită plății în exces a impozitelor”.
„Pentru siguranța dumneavoastră, vă sfătuim să NU deschideți aceste emailuri, iar dacă au fost deschise să NU accesați documentele anexate sau linkurile din conținut. De asemenea, evitați să efectuați plăți sau să transmiteți date confidențiale! Totuși, în cazul în care ați interacționat cu astfel de materiale sau site-uri false, ANAF vă recomandă să raportați imediat aceste situații autorităților. Vă asigurăm că departamentele de specialitate ale Ministerului Finanțelor și Agenției Naționale de Administrare Fiscală tratează cu deosebită seriozitate securitatea cibernetică a instituției și a contribuabililor, care este o prioritate absolută”, se arată într-un comunicat ANAF.

Răspunde

Introduceți comentariul
Introduceți numele dumneavoastră aici